

- IGEN vagyis maximum két alkalommal rendezhessen tűzijátékot az önkormányzat
- NEM vagyis ne korlátozzuk kettőre ezt a lehetőséget
Ennek értelmében aki nemmel szavazott, az támogatja az önkormányzatot abban, hogy rendezhessen többször is tűzijátékot. Ezért tartottuk szükségesnek a Rákosvidék oldalon is megismételni ezt a felmérést, ahol egy nap alatt sikerült annyi szavazatot összegyűjteni, mint az önkormányzati oldalon a teljes szavazás időtartama alatt. A mi kérdésünk így szólt:
“Támogatná azt, hogy az önkormányzat rendezhessen tűzijátékot?”
Feltételezzük, hogy az önkormányzati szavazásra érkezett szavazatok, nem a magyar nyelvtani szabályok helyes értelmezése alapján érkeztek be, így láthatóan a két szavazás eredménye teljesen hasonló:
Kicsit félrevezető az eredmények értékelésének megjelenő diagram, abban ugyanis az szerepel, hogy a lakosság 0,62 %-ka nyilvánított véleményt. Mivel jelenleg csak a 18 év felettiek szavazhatnak közügyekben, így reálisabb képet mutat, a szavazópolgárokra vetíteni ezt az eredményt. Nagyjából 40 ezer szavazópolgár él Rákosmentén, így a szavazásban részt vettek aránya 1,4% körüli:
Ha azt nézzük, hogy az országos közvéleménykutatásnál nagyjából egy 1000 fős mintával dolgoznak, ami a lakosság 0,01%-nak megkérdezését jelenti, akkor itt még a 0,62%-os válaszadás is 62-szer nagyobb mintavételt jelent. Igaz, hogy ez a mintavétel nem reprezentatív, de a szakirodalom szerint is :
“A véletlen mintavétel átlagosan pontos és megfelelő mintanagyság mellett az esetek többségében egyedileg is igen pontos becsléseket tesz lehetővé.”
Mivel két, merőben más összetételű helyen is, hasonló nagyságrendű felmérés, ugyanazt az eredményt hozta, így kijelenthető, hogy a lakosság több mint kétharmada nem ért egyet azzal, hogy az önkormányzat tűzijátékot rendezzen.
forrás:
rakosmente.hu
Rudas Tamás: Közvélemény-kutatás (Corvina Kiadó)