Kérdéses, hogy mi is az a biztonságos távolság szabadtéren annak érdekében, hogy elkerülhessük a fertőzést.
A pandémia és az ezáltal bevezetett kijárási korlátozások ellenére, valamennyi országban támogatott, sőt javasolt tevékenységek közé tartozik a szabadtéri gyaloglás, kocogás és kerékpározás.
Mint ismeretes, a ma reggeli órákban Karácsony Gergely, Budapest város főpolgármestere arról adott ki tájékoztatást, hogy az elmúlt hévégén extrém sokan használták. Azonban nem csak a Margit-sziget, hanem közvetlen környezetünkben is növekedett a terheltség – elég csak a Naplás-tóra, vagy a rákosmenti kerékpárutakra gondolni…
Egy belga-holland tanulmány választ ad erre a kérdésre, hogy mégis miként végezhetjük biztonságosan a fenti tevékenységeket.
- Az egymás mellett haladókra kevésbé veszélyes a fertőződés lehetősége, mint az egymás mögött haladók esetében;
- A sebesség növekedésével nő az egymás után haladók biztonságos védőtávolsága
Az előbbiek alapján a védőtávolságok a következőképpen alakulnak:
- 🏃♀️——🏃♀️: 4-5 méter az azonos vonalban történő futásnál, kocogásnál;
- 🚴————–🚴: 10-20 méter az azonos vonalban történő kerékpározásnál, görkorcsolyázásnál.
Fontos megemlíteni továbbá azt is, hogy a mozgás közbeni sebesség függvényében az ajánlott védőtávolság növekedhet.
A fentiek figyelembe vételével páros futásnál érdemes egymás mellett haladni, betartva a 2 méteres távolságot. Abban az esetben, ha szemből érkezik egy vagy több másik futó, akkor célszerű lemaradni (4-5 m futásnál, 10-20 m kerékpározásnál) és úgy követni a másikat. Előzésnél pedig jóval korábban áttérni a másik mellé!
⚠️ A legjobb olyan helyet keresni, ahol csak mi vagyunk, vagy nagyon kevesen vannak. Kerüljük a forgalmas, népszerű helyeket és viseljünk maszkot, ugyanis így az intenzív teljesítmény hatására belőlünk kiáramló levegő kevésbé szóródik a környezetünkre!