Ismét terítéken van Rákosmente harmadik legnépesebb városrészének, Rákoscsaba-Újtelepnek az átnevezése.
Néhány évvel ezelőtt már az asztalon volt Rákoscsaba-Újtelep átnevezése, ám azóta nem igazán történt semmi, látszólag. A Rákoscsaba-Újtelepért Egyesület magánbeszélgetésekben már eddig is próbálta megismerni a helyi lakosok véleményét, akik egyelőre nem igazán partnerek abban, hogy átnevezzék a városrészt, ugyanis a többség a jelenlegi név megtartása mellett érvelt – a legtöbben megszokásból.
Miért lenne időszerű átnevezni a városrészt?
A mai Rákoscsaba-Újtelep nem egyezik a történelmi Rákoscsaba-Újteleppel, amely eredetileg Rákoscsabának Rákoskeresztúr felé eső részét foglalta magába. Ezt őrzi nevében a Szabadság sugárúton megépült Rákoscsaba-Újtelepi Szent Erzsébet Plébániatemplom is. A név túl hosszú, elterjedt rövidítése pedig nincs. Megtévesztő, mert városrészünk ma már sokkal erősebben kötődik Rákosligethez, mint Rákoscsabához. A nevében található “telep” megjelöléshez sokaknak negatív érzelmek kapcsolódnak és ily módon akár az ingatlanok értékét is csökkentheti – olvasható az egyesület lapjában.
Mi történt eddig, mik a lehetséges új megnevezések?
Az egyesület korábban már tartott egy névpályázatot, melyet követően egy belső szavazáson úgy vélték, hogy a két legjobb lehetséges megnevezés a Rákosszéplak és Rákoshalom. A szervezet ezt követően megkereste a Magyar Tudományos Akadámia Földrajzinév-bizottságát is, akik a Rákoshalom megnevezést preferálják.
Mi a történik most?
Az egyesület úgy döntött, hogy a városrész átnevezéséről helyi szavazást, közvélemény-kutatást szervez. Amennyiben ennek során azt tapasztalják, hogy a névváltoztatásnak jelentős támogatottsága van, akkor elindítják a névváltoztatáshoz szükséges eljárást. Ellenkező esetben az egyesület lezárja a névváltoztatás ügyét.
Az egyesület kiemeli, hogy abban az esetben tekinti jelentősnek a névváltoztatás támogatását, ha a helyi lakosok legalább 10%-a (kb. 1000 fő) támogatja a kezdeményezést.
Hogyan, meddig lehet szavazni?
A szavazatok leadására két módon kerülhet sor:
- A Diadal úti Általános Iskolában kihelyezésre került egy szavazatgyűjtő doboz, ahova a helyi lap (Rákoscsaba-Újtelepi krónika) kapcsolódó oldalának aljáról kivágott és kitöltött szavazólapokat várják.
- Az egyesület elektronikus úton, ide kattintva is várja a voksokat.
A szavazás 2016. január 31-én lezárul, ezért az egyesület és a Rákosmenti Hírfutár minden újtelepi lakost arra kér, hogy vegye a fáradtságot és szavazzon, hogy megmaradjon-e a városrész jelenlegi neve, vagy átnevezzék azt.
Milyen költségekkel járhat a városrész átnevezése?
A városrész átnevezése semmilyen személyes teherrel nem jár. Nem kell kicserélni semmilyen iratot, mert ezek nem tartalmazzák a városrész megjelölését, csak a kerületet és az irányítószámot, ezek pedig nem változnak. Közösségi költségként az utcanévtáblák cseréje merül fel, amely összesen 2-3 millió forintba kerülne, amit azonban nem kell azonnal elvégezni, elég a jelenlegi táblák elhasználódásakor feltenni az új utcatáblákat – hívja fel a figyelmet az egyesület.
A szervezet tájékoztat továbbá arról is, hogy a névváltoztatást ténylegesen a kerületi Önkormányzatnak javaslatára a Fővárosi Közgyűlésnek kell megszavaznia.